Antioxidačný účinok liečivých rastlín.

Prečítajte si, čo je antioxidačný účinok liečivých rastlín a čo spôsobuje nadmerné množstvo reaktívnych kyslíkových radikálov v našom tele.

Autorom všetkých textov, fotografií, vídeí a perokresieb na tejto lokalite je dr.Ondrej Chreňo. Neoprávnená distribúcia akéhokoľvek textu alebo obrazového materiálu je chránená autorským zákonom.

👉 zoznam liečivých rastlín
👉 zoznam ochorení
👉 ďalšie témy


Spýtajte sa, ako vyzdravieť:

Aby sme pochopili, čo znamená antioxidácia alebo antioxidačný účinok niektorých liečivých rastlín, musíme si vysvetliť, čo je to antioxidačný systém nášho organizmu.

V našom organizme vznikajú reaktívne kyslíkové radikály pri rôznych metabolických a obranných dejoch. Sú to veľmi agresívne molekuly, ktoré síce existujú len veľmi krátku dobu, no ak vznikajú v príliš veľkom množstve, antioxidačné enzýmy, ktoré sa nachádzajú v našom tele ich nestačia likvidovať a narušujú všetko, čo im príde do cesty. Reaktívne kyslíkové radikály produkujú v tele napríklad naše fagocyty, ktoré ich vyrábajú na ničenie choroboplodných zárodkov, ktoré vnikli do tela. Aby však v tele nebolo radikálových látok príliš veľa, o to sa zároveň stará antioxidačný systém, ktorý pozostáva z mnohých enzýmov, ktoré tieto nadbytočné radikály odstraňujú.

Čo dokážu spôsobiť reaktívne kyslíkové radikály v organizme si ukážeme napríklad v súvislosti so vznikom rakoviny pľúc u ľudí, ktorí sa niekedy v minulosti nadýchali azbestových vlákien pri ťažbe alebo spracovaní azbestu. Azbest je celkom neškodná látka, je to vlastne minerál a ak sa ho dotýkame, nič sa nám nestane. Ale pod mikroskopom vidíme, že azbest vytvárajú nespočetné vlákna a ihličky tesne k sebe priložené. Pri ťažbe alebo spracovaní azbestu sa tieto drobné ihličky dostávajú do ovzdušia a do pľúc ľudí, ktorí sa v takomto prostredí nachádzajú. Zdalo by sa, že o nič nejde, veď veľakrát v živote sa dostaneme do prašného prostredia rôzneho pôvodu a nič sa nestane. Ale azbestové ihličky sa zapichnú do tkanív pľúc tak, že sa nedajú vykašľať ale čo je najhoršie, nevedia si s nimi poradiť ani obranné fagocytárne bunky nášho tela, ktoré sa sem premiestnia vo veľkých množstvách a chrlia na ihličky radikálové zlúčeniny, pretože ich chcú zlikvidovať. Azbest je však veľmi nepoddajný, nič ho nerozpustí a je odolný voči vode, chemikáliám aj voči ohňu. Na miestach, kde sú ihličky v pľúcach zapichnuté, trpí najviac okolité zdravé tkanivo. Radikálové častice tvorené fagocytmi toto tkanivo poškodzuje, dochádza k zápalu tkaniva, tkanivo sa snaží poškodenia regenerovať, ale aj nové bunky, ktoré tu narástli namiesto poškodených pri zapichnutých azbestových ihličkách, sú ďalej vystavené reaktívnym kyslíkovým radikálom, ktoré na ne chrlia fagocyty a znova sú poškodené. Tento proces sa neustále opakuje až sa zapálené tkanivo začne nekontrolovateľne množiť a vzniká nádor. Teda tento druh nádorového ochorenia po nadýchaní azbestových vlákien vlastne zapríčinia fagocyty so svojimi radikálovými časticami, ktoré vyrábajú na zlikvidovanie azbestových ihličiek zapichnutých v pľúcnom tkanive. Keby sa dalo fagocytom zabrániť v ich beznádejnom boji s azbestom, nič by sa nestalo, ihličky by ostali v pľúcach zapichnuté po celý zvyšok nášho života bez toho, aby nám spôsobovali nejaké problémy. Rakovina pľúc po nadýchaní azbestového prachu nevznikne hneď. Trvá to desiatky rokov, kým sa pľúcne tkanivo zvrhne na rakovinu. Deti, ktoré sa hrali na azbestových skládkach s azbestovým odpadom, dostali rakovinu pľúc až približne po 40 rokoch. 

Aby reaktívne radikálové zlúčeniny - voľné radikály nespôsobili podobný opísaný proces, aký nastane po vdýchnutí azbestu do pľúc, o to sa stará náš antioxydačný systém. Ak nedostatočne funguje, dochádza k vzostupu reaktívnych kyslíkových radikálov v organizme, ľahšie vznikajú rôzne zápalové procesy v rôznych tkanivách organizmu, postihnuté sú napríklad kĺby, cievy, pľúca ale aj mnoho iných tkanív a orgánov. Rozvinúť sa môže aj nádorové ochorenie.

Pomôcť si môžeme s bylinkami, ktoré majú výraznú antioxidačnú aktivitu, pretože obsahujú látky, ktoré vychytávajú kyslíkové radikály v tele a neutralizujú ich. Takýchto byliniek je viacero, ale také, čo majú výrazný antioxidačný účinok sú napríklad tieto: šišiak stranokvetýhloh, pestrec mariánsky, pamajorán, rozmarín, šalvia, saturejka, mätamedovka, karbinec, černohlávok, zádušník, ginko, cesnak medvedí.